fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-icon

SEO Rakip Analizi

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO rekabetinizi nasıl analiz edeceğinizi bilmek, genel anahtar kelimenizi ve SEO stratejinizi belirlemede önemli bir adımdır. Sürece dahil olan birçok faktör vardır ve doğru çerçeve olmadan karmaşıklaşabilir.

1.Anahtar Kelime Araştırması yapın

Herhangi bir rekabet analizi, bir anahtar kelime araştırmasıyla başlamalıdır. Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri bilmiyorsanız, gerçek SEO rekabetinizi muhtemelen bilemezsiniz. Bu adım aynı zamanda analizi hangi zorluk seviyesinde gerçekleştirmek istediğinizi de belirleyecektir

Örneğin, ayakkabı işinde olduğumuzu ve bir web mağazası açmak istediğimizi varsayalım. Bütçemize bağlı olarak, çok yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri veya daha düşük arama hacimli anahtar kelimeleri hedeflemeye başlayabiliriz. Gerçekçi olun. Oraya ulaşmak ya para ya da zaman alır. Aslında, organik arama ile çalıştığınız için her iki durumda da zaman alır.

Anahtar kelime araştırma sürecine başlamak için yeni bir Excel veya Google E-Tablolar dosyası açabilirsiniz. Burası, seçtiğiniz anahtar kelimeleri yazıp sıralayacağınız yerdir. Nişler ve alt nişler sayfalarla ayrılmalı ve anahtar kelimeler arama hacmine göre sıralanmalıdır.

1.1 Akılda kalıcı anahtar kelimeler ekleyin

Akılda kalan anahtar kelimeler, bir niş hakkında düşündüğünüzde hemen kafanızda ortaya çıkan ifadelerdir. Beyin fırtınası süreci gibi. Bunlara sıklıkla tohum anahtar sözcükleri de denir.

Gerçek zamanlı öneriler almak için Google arama motorunu kullanabilirsiniz. Google'a gidin ve anahtar kelimelerinizi yazmaya başlayın, yeni fikirler arama çubuğunun hemen altında görünecektir. Rekabet gücü yüksek bir anahtar kelime, bu durumda "çevrimiçi ayakkabı satın alın" olacaktır.

İçinde "satın al" kelimesi bulunan ifadeler, alıcının anahtar kelimeleri olarak adlandırılır. İnsanların ürünü satın almaya zaten hazır olduklarını ifade eden ifadeden bildiğimiz gibi, genellikle en rekabetçi olanlardır. Bu anahtar kelimelerin sıralanması, gerçekten bazı satışların yapılacağını garanti eder. Satışların garantili olduğu yerlerde büyük oyuncular gelir.

Rekabet düzeyi daha düşük bir anahtar kelime "… için en iyi ayakkabılar" olabilir.

Daha nişli ifadeler daha az rekabetçi olma eğilimindedir. Bunun bir nedeni, kullanılmamış olmaları, yani pek çok insanın onları gerçekten keşfetmemiş olması olabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler denir. Birçoğu, adın, kelime öbeğinin içerdiği kelime sayısıyla ilgili olduğunu düşünüyor, ancak bu doğru değil. Doğru tanım için bu makaleyi okuyun. İnceleme ve karşılaştırma siteleri genellikle burada sıralamaya çalışır. İnsanlar hala satın alma eğilimindedir, ancak yalnızca ürünleri karşılaştırmaya veya fikir bulmaya çalışıyor olabilirler.

1.2 Yeni fikirler edinmek için Anahtar Kelime Gezgini'ne veya Google Anahtar Kelime Planlayıcı'ya temel anahtar kelimeler ekleyin

Bir anahtar kelime listesi oluşturmak için önceki adımda elde ettiğiniz çekirdek anahtar kelimeleri kullanın.

Klasikleşip Google Anahtar Kelime Planlayıcı'yı kullanabilirsiniz, ancak ücretli bir AdWords hesabınız yoksa veriler sınırlıdır. Burada birden çok anahtar kelime deneyebilir, verileri CSV olarak dışa aktarabilir, anahtar kelimeleri sıralayabilir ve bazılarını listenize ekleyebilirsiniz.

Sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimelerin yüksek bir arama hacmine ve düşük bir zorluğa sahip olması en iyisidir. Yüksek arama hacmi, kelime öbeğinin popüler olduğu ve birçok kişinin bunu tarayıcılarında yazdığı anlamına gelir. Düşük zorluk, pek çok güçlü rakibin bunun için sıralama yapmaya çalışmadığı anlamına gelir. Bu iki ölçütü birleştirmek, sıralanması kolay karlı ifadelerle sonuçlanacaktır.

1.3 Alaka düzeyine ve arama hacmine göre en iyi anahtar kelimeleri seçin

Bu analiz örneğinin amacı için, şu anahtar kelimelere bağlı kalacağız: "çevrimiçi ayakkabı satın alın" ve "en iyi ayakkabı". Biri daha geniş ve diğeri daha dar, ancak her ikisi de alaka düzeyi ve arama hacmi açısından çekici. En alttan başladığımızı (daha dar anahtar kelimeler), ancak gelecekte genişletme için yer bıraktığımızı varsayalım (daha geniş anahtar kelimeler).

Bu iki anahtar kelimeden, daha geniş olanların sonuç olarak kök alan adlarını döndürme eğiliminde olduğunu, daha dar olanların ise web sitelerinden sayfalar döndürdüğünü gözlemleyebiliriz. Bu, ana sayfamızın neyi hedeflemesi gerektiğinin ve sayfalarla neyi hedeflememiz gerektiğinin iyi bir göstergesidir.

Nihai liste, genel nişinizin etrafındaki anahtar kelimeleri ve bazı mevcut veya olası (gelecekteki) alt nişleri içermelidir. Bunları ayrı sayfalarda gruplayabilirsiniz. Bu şekilde, birden fazla alt niş arasından en iyi rakipleri daha kolay seçebileceksiniz. Ne kadar çok anahtar kelimeyi analiz etmeye istekli olursanız, uzun vadede neyle uğraştığınızı o kadar iyi anlarsınız.

2.En İyi Rakiplerinizi Belirleyin ve Onaylayın

SERP'leri ve anahtar kelime arama hacmini analiz etmek için biraz anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Basitçe baş Kelime Aracı, hedeflenen anahtar kelime eklemek, butonu tıklayın ve ardından SERP analizine tıklayın. Bu, web'deki en iyi 10-100 sonucu seçilen bir anahtar kelime üzerinde gösterecek ve rakipleri kolayca tanımlayabileceksiniz.

2.1 Başlıca rakiplerinizi düşünün

Zaten nişinizde bir oyuncuysanız, kesinlikle bazı rakipleri zaten biliyorsunuzdur. Belirli bir sitenin üst sıralarda tekrar tekrar sıralandığını fark ederseniz, muhtemelen adını hatırlarsınız.

Bu web sitelerini not edin ve analizinize eklemeyi düşünün. Çoğu zaman, bu akılda kalan rakipleri araştırılan rakipler arasında da bulacaksınız.

2.2 Üst sıralarda yer alan rakipleri belirlemek için önceki araştırmanızdan anahtar kelimeleri kullanın

Daha geniş anahtar kelimemiz olan " çevrimiçi ayakkabı satın alın ", bazı varyasyonlara sahiptir, ancak sıralamalar genellikle benzerdir. Geniş bir varyasyon örneği, " çevrimiçi ayakkabı mağazası " olabilir. En iyi sonuçları kontrol ederseniz, oldukça benzerler.

Daha dar olan, " ... için en iyi ayakkabılar " birçok varyasyona sahiptir ve buradaki sıralamalar önemli ölçüde farklılık gösterir. Pazarımızın nişleri olarak "yürüyüş için en iyi ayakkabı", "koşu için en iyi ayakkabı"  veya "ayakta durmak için en iyi ayakkabı " gibi ifadeleri görebiliriz. Web sitemiz için belirlediğimiz bu alt nişlerin çoğu zaman farklı rakipleri olacaktır.

Anahtar Kelime Gezgini'nin SERP Analizi özelliğini kullanarak, farklı anahtar kelime varyasyonlarını karşılaştırın ve bu varyasyonlarda birden çok kez görünen rakipleri belirleyin.

Bazen, çok fazla alt niş mevcut olduğunda, her bir alt niş için birden fazla analiz çalıştırmanız ve ardından gerçek rakiplerinizi belirlemek için bu analizlerin sonuçlarını kendileri karşılaştırmanız gerekebilir.

2.3 Rakiplerinizin en iyi anahtar kelimelerini bulmak ve bunları araştırmanıza eklemek için Rakip analiz araçlarını kullanın

Rakibinizin en üst sıradaki anahtar kelimelerini bilmek iki açıdan yararlıdır:

Bu anahtar kelimeleri de hedefleyebilir ve en iyi rakipleri geçmeye çalışabilirsiniz;

Zirveye ulaşmak için mücadele eden diğer rakipleri görebilirsiniz.

Şu anda bulunduğunuz seviyeye bağlı olarak, en iyi oyuncular yükselen bir web sitesinin yapacağı kadar iyi içgörüler sağlamayabilir. Zamanla, bir web sitesinin arama sonuçlarında kademeli olarak yükselen yolculuğunu gözlemleyebilir ve uygulamalarını çıkarabilirsiniz.

Rakibinizin en üst sıradaki anahtar kelimelerini analiz etmek için Site rakip analiz araçlarını kullanabilirsiniz; rakibinizin alan adını girin ve Keşfet'e basın. Veriler analiz edildikten sonra, Sıralamalara gidin ve hedeflenen ülkeyi seçin. Sayfanın altında, rakibin en iyi sıralamalarından bazıları görünecektir. Bunları doğrudan oradan analizinize ekleyebilirsiniz.

3.Rekabette Kendinizi Analiz Edin ve Konumlandırın

Bir web sitesi sıralamasına katkıda bulunan birçok faktör vardır. Tek bir kelime öbeği için rekabet genellikle daha fazla Sayfa Üzerinde faktör içerir, ancak iki siteyi bir bütün olarak karşılaştırırken Sayfa Dışı faktörleri daha uygundur.

Kapsamlı bir SEO rekabet analizine sahip olmak için gereken en önemli faktörlerden bazılarına daha derinlemesine bir göz atarak nedenini bulalım.

3.1 Her site için dizine eklenen sayfa sayısı

Öncelikle sitenin büyüklüğüne bir göz atacağız. Daha büyük bir site daha iyi bir site anlamına gelmez, ancak daha fazla arama sonucu genellikle yaş ve deneyim anlamına gelir.

Bir web sitesinin dizine eklenen sayfalarının sayısını kontrol etmek için, Google'daki "site:" arama operatörünü kullanabiliriz.

Google.com'a (veya ülke uzantınız ne olursa olsun) gidin ve tırnak işaretleri olmadan "site: domain.com" yazın. Domain.com'u analiz etmek istediğiniz siteyle değiştirin.

3.2 Tarihsel bağlantı hızı eğilimleri

Google'da dizine eklenen sayfaların sayısını yaşla ve özellikle web sitesinin etkinliği ile kolayca ilişkilendirebiliriz. Bu, kullanılmadan çok önce satın alınmış olabileceğinden, alanın kendisinin yaşından bahsetmiyorum.

Bunun yerine, son 2-5 yıldaki backlink profillerine göz atmak için rakip analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Bu, web yöneticilerinin SEO görünürlüğünü iyileştirmek için ne zaman harekete geçtiğini ortaya çıkaracaktır.

Şimdi rakiplerimizin bulundukları seviyeye gelmelerinin ne kadar zaman almış olabileceği hakkında bir fikrimiz var. Onların seviyesine ulaşmak için, benzer miktarda zaman ayırmamız veya daha büyük bir bütçeye / ekibe sahip olmamız gerekecek.

3.3 Yönlendiren alanların sayısı

Yönlendiren alan adlarının sayısı, sitenin popüler olduğuna ve güçlü bir SEO varlığına sahip olduğuna işaret eden en güçlü sinyallerden biridir.

Bu verileri rakip analiz araçlarından hızlı bir şekilde kontrol edebiliyor olsak da, aracın kendisi de bu verileri, diğer çok yararlı bilgilerin yanı sıra sağlar.

3.4 Nicelik ve etkiyi ilişkilendir

Miktar her şey değildir. Kaliteyi de kontrol etmeliyiz. Rakip analiz araçlarındaki etki skoru, değerli bağlantıları daha az değerli olanlardan ayırmak için çok karmaşık bir algoritmaya sahiptirler.

Bir web sitesinin geri bağlantılarının ne kadar kaliteli olduğuna dair hızlı bir fikir edinmek için yönlendiren alan / bağlantı oranına bakabiliriz. Web sitesinde az sayıda yönlendiren alan varsa ancak çok sayıda bağlantı varsa, bu muhtemelen çoğu bağlantının çok yüksek kalitede olmadığı anlamına gelir.

Bu genellikle altbilgi gibi ortak metin içeriğine bağlantılar yerleştirdiğinizde gerçekleşir. Bu web sitesinde (diyelim ki bir forum) bir milyon sayfa varsa, hepsi yalnızca bir alan adından gelen bir milyon geri bağlantı alırsınız. Tüm bu bağlantılar gerçekten değerli değildir ve "altbilgideki bağlantı" durumunda, en değerli olanı ana sayfadan gelen bağlantı olacaktır.

3.5 Web sayfası türü / Bağlantı konumu / Bağlantı görünürlüğü

Web sayfası türü, rakiplerimizin ne tür web sitelerinden geri bağlantı aldığını anlamamıza yardımcı olabilir.

Bağlantı konumlandırma, bağlantının yerleşimini çevreleyen içerik türünü ifade eder. E-ticaret rakibimiz için, bağlantıların çoğunun blog gönderilerinden ve forum başlıklarından geldiğini görebiliriz. Bu yararlıdır, çünkü iyi sıralamalı rakip bağlantı profillerini kopyalamaya çalışabiliriz.

Rakiplerimizin geri bağlantıları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, ne tür bir genel SEO stratejisi geliştirmemiz gerektiğini belirlememize yardımcı olabilir. Bir rakip uzun süre iyi bir sıralama elde ederse, kendisine yardımcı olan güçlü bir backlink profiline sahiptir. Dağıtım arasında çok büyük tutarsızlıklar tespit edersek, örneğin, yalnızca makale veya web dizinlerinden gelen bağlantılar, profillerinin doğal olmadığını ve cezalandırma riskinin daha erken ortaya çıkacağını varsayabiliriz.

3.6 Bağlantı metni dağıtımı

Uzun zaman önce, bağlantı metinleri bir sayfanın hangi anahtar kelimeleri sıraladığını açıkça etkiledi. Aşırı kullanıldıktan sonra artık spam olarak görülüyorlar ve alışkanlık Google'ın Penguin güncellemeleri ile cezalandırılıyor.

Günümüzde Google, daha markalı bir bağlantı metni dağıtımı görmeyi tercih ediyor. Bağlantı metinleri ne kadar markalıysa, geri bağlantı profili o kadar doğal görünür.

Rakiplerimizin kullandığı ve kullandığı çapa metinlerinin dağılımını önizleyebiliriz. Bunların çoğu tam olarak anahtar kelime eşleşmeleriyse, bağlantı metinleri Google tarafından spam olarak değerlendirilebilir ve doğal olmayabilir.

3.9 DoFollow / NoFollow bağlantı oranı

Kredileri web sitemize aktaranlar yalnızca DoFollow geri bağlantıları olsa da, NoFollow bağlantıları da doğal manzaranın bir parçasıdır. Mümkün olduğu kadar çok DoFollow bağlantısı elde etmeye çalışın, ancak NoFollow doğal olanlarını kaldırmamaya çalışın .

Bugünlerde forumlar gibi çoğu web sitesinde varsayılan olarak NoFollow'a ayarlanmış bağlantılar var.

Daha fazla NoFollow bağlantısı görmeyi bekliyordum, ancak ortalama olarak bağlantıların ¼'ü NoFollow'den oluşuyor. Bunun nedeni, SEO oyununda daha uzun süredir bulunan sitelerin, kullanımdan kaldırılan tekniklere göre bağlantılar oluşturmuş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bir süre önce, bağlantılar varsayılan olarak DoFollow'du.

3.10 En çok bağlantı verilen URL'ler (en iyi performans gösteren sayfaları belirleyin)

Çoğu zaman, en çok bağlantı verilen URL bir web sitesinin ana sayfası olacaktır

En çok bağlantı verilen sayfalardaki diğer sayfalar genellikle bir web sitesinin en iyi performans gösteren içeriğidir. Bu sayfalara bakarak, geri bağlantı elde etme açısından hangi tür içeriğin en iyi performansı gösterdiğini belirleyebiliriz. Ayrıca bu sayfaların On Page faktörlerini de analiz edebilir ve ne tür olduklarını görebiliriz. Bir blog yazısı mı yoksa infografik mi?

3.11 İçerik Görünürlüğü (içeriğin en iyi performans gösterdiği sosyal ağları belirleyin)

Sosyal medya, rekabetimizi analiz ederken çok önemli bir ölçüttür. Sosyal sinyallerin bir sıralama faktörü olup olmadığını anlamaya çalışan bir çalışma yürüttük ve sonuçlar sizi şaşırtacak. Bir içerik parçası sosyal medya alanında ne kadar popülerse, arama motorlarında o kadar hızlı tırmanıyor gibi görünüyor.

3.12 En çok paylaşılan sayfalar (rakiplerin içerik pazarlama stratejilerini belirleyin)

Paylaşılan sayfaların çoğu, bağlantılı sayfaların çoğuyla yakından ilgilidir. Yine de, sosyal medyada her şeyin farklı işlediğini unutmamalıyız.

Resimler en çok paylaşılan içerik türüdür (% 90'ın üzerinde).

3.14 Başlıktaki anahtar kelime konumu

Ayrıca bazı Sayfa İçi faktörlerden biraz bahsedelim. Daha büyük ölçekte, bir rakibin backlink profili ve sosyal medya varlığı, sitelerinde olup bitenden çok daha önemlidir. İçeriğin önemli olmadığını söylemiyorum, ancak bir noktadan sonra, bazı web siteleri orta kaliteli içerikle bile sıralanabilir.

Yoast SEO gibi eklentilerden hepimiz, başlığın en başında tam anahtar kelimeye sahip olmanın gerçekten önemli olduğunu biliyoruz. Bunu kaçırırsanız, eklentinin her yerinde kırmızı ışıklar almaya başlarsınız.

Hedef anahtar kelimemiz " koşu için en iyi ayakkabılar " olsa da, runnersworld.com başlıkta " en iyi koşu ayakkabıları " ile en üst sırada yer alıyor . Google bugünlerde benzer anahtar kelimeleri ayırt edebiliyor.

Üst düzey bir rakip, başlıkta hiç anahtar kelimeye sahip değilse (benzer bile değil), Site Dışındaki varlıklarının çok güçlü olduğunun bir göstergesi olabilir. Bu, yalnızca web sitesi anahtar kelimeyi açıkça içeren diğer siteleri geride bıraktığında geçerlidir.

İlk sayfa sonuçlarındaki hiçbir web sitesinde anahtar kelime başlığa açıkça eklenmemişse, kendinize bir altın madeni bulmuş olabilirsiniz.

3.15 İçerik kalitesi, HTML yapısı veya web sitesi tasarımı gibi diğer Sayfa Üzerinde faktörler

Sayfa İçi SEO'daki kusurları tespit etmek için web sitesinin üst sayfalarına göz atabilirsiniz, bunlardan bazılarından yararlanabilirsiniz.

En önemlilerinden biri mobil kullanım kolaylığıdır . Bir web sitesi mobil uyumlu değilse Google'ın güncellemesiyle cezalandırılacaktır.

Web sitenizin, masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi her tür cihazda kendisini doğru şekilde görüntülemesi beklenir. Ayrıca, tarayıcılar arası uyumluluğunu da kontrol edebilirsiniz. Kaç kişinin Mozilla veya Microsoft Edge kullandığına şaşıracaksınız.

Tasarım da düşünülebilir. Genel tasarıma bir göz atın. Eski ve halsiz görünüyorsa, bunun üzerinden de puan kazanabilirsiniz. Rakibiniz sizi geride bıraksa bile, insanlar siteden sekebilir ve sizinkine yapışabilir. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için elinizden geleni yapın. Ayrıca, harekete geçirici mesajların yerleştirilmesi gibi daha ince şeylere dikkat edin.

Ana sayfalarının HTML yapısına göz atmak için Google PageSpeed ​​analizlerini kullanabilirsiniz. Ana sayfa genellikle diğer sayfalarla benzer bir sonuç verir, ancak her zaman iki kez kontrol edebilirsiniz.

4.Anahtar Kelime ve SEO Stratejisini Geliştirin

Artık bu önemli sıralama faktörlerini ele aldığımıza göre, bazı sonuçlar çıkarabiliriz.

Artık ekranın üst kısmında görünürlüğe sahip ana sayfa geri bağlantılarının muhtemelen alabileceğiniz en iyi bağlantı türleri olduğunu anlıyoruz. Genellikle markalı bir bağlantı metinleri vardır. Bu, uzun vadede SEO'ya yardımcı olur ve Google bunu sever. Aynı zamanda içeriğin markanızı tanıttığı anlamına da gelir (markanız ilk paragraflarda bahsedildiği için). Bu tür bir strateji ile elde edilen organik trafik sabit kalacaktır. 

İçeriğin alt kısmında, kısa paragraflarda veya forum gönderilerinde yer alan diğer bağlantı türleri, genellikle ürünlere veya diğer sayfalara işaret eden daha derin bağlantılardır.

İçerik Görünürlüğü bölümünden, en iyi performans gösteren sayfaların en iyi ürün listeleri ve motive edici makaleler olduğunu belirledik.

Rekabet çok zor olsa da, tüm ümidinizi bırakmayın!

Bir SEO rekabetçi analizinin amacı, rakiplerimizle karşılaştırıldığında şu anda nerede olduğumuzu belirlemek ve stratejimizi onların seviyesine uygun şekilde geliştirmemize yardımcı olmaktır. Genel bir SEO stratejisi, anahtar kelimeye özgü bir stratejiden farklıdır.

4.1 SERP'deki rakiplerin sayısı

Arama sonuçlarında çok sayıda çok güçlü rakip görürseniz, daha fazlasının gelmesini bekleyin. Aşırı doygunluk argümanı bir yanılsamadır, bir efsanedir. Her zaman yeni girişimler, herhangi bir alanda rekabet edebilecek yeni akıllı insanlar vardır. Ve ne var biliyor musun? Bu seni de içeriyor.

Zaman ve çaba gerektirir, ancak kendinize şu soruyu sorun: 2012'de olduğu gibi küçük sitelere sahip olmayı mı tercih edersiniz, yoksa arama motorlarında tüm nişinize hakim olmayı mı tercih edersiniz?

Bu analiz için seçtiğim rakiplerin oldukça sert olması şans eseri oldu. Diğer alt nişlere odaklanmak, daha kolay olanları ortaya çıkarabilir. Adım adım zirveye tırmanın. Önce sizden biraz daha yüksek olan rakipleri geçmeye çalışın ve yalnızca büyükleri yakaladıktan sonra.

4.2 Sıralamalarınız rakiplerinize karşı

Sıralamalarınız ve rakipleriniz arasındaki fark, bu seviyeye ulaşmak için ne kadar çaba sarf etmeniz gerektiğinin bir göstergesi olabilir.

Rekabet düzeyi yüksek bir kelime öbeği için yalnızca 5. veya 6. sayfada yer alırsanız, en iyi sonuçlara ulaşmak biraz zaman alabilir. Rekabet çok zor değilse, sayfadan sayfaya atlamak daha kolaydır. Dikkatli olmazsanız her iki yönde de gidebileceğini unutmayın.

4.3 Anahtar sözcük hacmi ve alaka düzeyi

Hedeflemek istediğiniz ifadelerin hacmine iyice bakın. Popüler ve iyi performans gösteren içerik türleriyle ilgili fikirler edinmeye çalışın.

Ayrıca, ifadelerin sitenizin sunduğu içerikle alakalı olduğundan emin olun. Kullanıcılar aradıklarını bulamazlarsa, geri dönecektir. Sıralamalarınız düşecek ve tüm işler boşa gidecek.

4.4 İlgili anahtar kelimelerin karlılığı

Bu sadece bir anahtar kelimenin kaç araması olduğu ile ilgili değildir. Genel olarak, iki tür anahtar kelime vardır: bilgilendirici ve alıcı. Alıcı anahtar kelimeleri kısa vadede kârlıdır. Bir alıcının anahtar kelimesiyle sitenize gelen kişiler zaten bir şeyler satın almaya ayarlanmıştır. Bilgilendirici anahtar kelimeler, e-posta listenizi büyütmenize yardımcı olabilir. Sayfanızda "abone" bölümü bulunmayarak bu trafiği boşa harcamadığınızdan emin olun.

Bir anahtar kelimenin kârlı olup olmadığını öğrenmek için, TBM'ye (tıklama başı maliyet) bakın. İnsanlar bu anahtar kelimelerdeki reklamlar için ödeme yaparsa, bir şeyleri geri almaları gerektiğini bilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanabilirsiniz.

SEO rekabeti zorsa ve teklifler çok düşükse, kesinlikle çabaya değmez.

4.5 SEO görünürlüğünüz ve optimizasyonunuz rakiplerinize karşı

Bu kısım aslında analizin kendisine atıfta bulunmaktadır. Daha önce bahsedilen tüm faktörleri dikkate almaya çalışın.

Savaşa atlayacaksanız, keşfettiklerinizle yüzleşmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, bu rakiplerin büyümeye devam edeceğini unutmayın.

4.6 İçeriği uygun şekilde oluşturmak ve optimize etmek için gereken zaman / bütçe

SEO oyununda, zayıflara yer yoktur. Hit ve run web sitesi türleri artık çok iyi performans göstermiyor. Öyle olsalar bile, çoğu zaman kısa vadeli kârlar, onları kurmak ve çalıştırmak için gereken masrafları karşılamıyor.

Belli bir seviyeye ulaşmak için gerekli olan zamanı tahmin etmeye çalışın. Doğal bir profilin doğrusal bir bağlantı hızına sahip olması gerekir.

SEO rakip analiz araçlarını kullanarak, rakiplerinize kıyasla tam olarak nerede durduğunuzu öğrenebileceksiniz. Umarım bu kılavuz, belirli bir alanda bir web sitesi başlatmaya değip değmeyeceğini belirlemenize ve zaten içindeyseniz SEO stratejinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Rakip Analizi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizin Elinizde!

Her şeyde olduğu gibi web sitelerimizin de güncelliğini yitirebileceği ve rakiplerimizin gerisine düşeceği ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak, sitemizi sürekli güncel ve ziyaretçilere her daim kolay ulaşılabilir konumda tutmak tamamen sizin elinizde.

Bizi Takip Edin