fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-icon

Link Yapısı İnşa Etmek

link-yapısı-inşa-etmek

Link inşası başarılı bir SEO için olmazsa olmaz bir çalışmadır. Arama motorlarında yaşanan son güncellemeler ile link yapısı inşa etmek oldukça önem kazanan ve link inşası oluştururken dikkatli olunması gereken bir çalışma durumuna gelmiştir.

Link yapısı inşası genel bir tabiri ile bir arsa üzerine bina kurma işlemine benzer ve web dünyasında sitenizi sağlam yapılar ile inşa etme çalışmasıdır. Bir günde ya da belli sürede yapılacak bir çalışma değildir. Süreklilik arz eder. Sürekli güncel çalışma ister.

Site içi link inşası ve site dışı link inşası olarak iki önemli başlık altında link yapısı inşasını inceleyebiliriz.

Site İçi Link İnşası

Site içi link inşasının,  site içinde belirli bir konudan o konuyla alakalı olduğuna inandığınız bir başka içeriğinize link vermek oluşturmaktadır. Bunu yaparak aram motorlarını diğer içeriklere de yönlendirebilir, o içerikler konusunda dikkatini çekebileceğiniz gibi, kullanıcıları da sitenizde geçirdikleri zamanı arttırabilirsiniz.

Site içi link inşası belli alanlarda uygulanması gereken önemli çalışmalardır. Tamamen site içinde trafiği organize eder ve yine arama motorlarının botlarını de belli konu ve içeriklere yönlendirerek o bölümlerin önemine dikkat çekmeye çalışır.  Site içi link inşası sitenizin arama motorlarında sayfa sayfa indekslenmesini ve indekslenen sayfalarında çok daha hızlı yükselmesine olanak sağlar.

Site içi link inşası uygulama alanları;

  • Menü Alanında Link İnşası ; Menü isminde ve title kısmında gerek arama botlarına, gerekse site kullanıcılarına yön vermek için yapılan çalışmadır. Ana Menü ve tüm kategorilerde anahtar kelime bazlı çalışma yapılmalıdır ve bu çalışma yapılırken kullanıcının etkileşimi ön planda tutularak özellikle arama motorlarında üst sıralarda çıkmak istediğimiz kelimeler dikkate alınarak bir link inşası kurulmalıdır.
  • İçerik İçinde Link İnşası; Son zamanlarda oldukça yoğun kullanılan bir çalışmadır. Alakalı konuları bir biri ile zincir oluşturmasını ve kullanıcıyı sitede daha fazla zaman kazandırmasını hedefleyen bu çalışma ayrıca arama motorlarının botlarını da site içinde referans sayfalar konusunda yönlendirmektedir. İçerik içinde link verirken dikkat edilecek en önemli konu bir biri ile alakalı konulara link yönlendirmesinin yapılmasıdır.
  • Sidebar Alanında Link İnşası; Oldukça önemli bir alan olan Sidebar 'da link inşası ziyaretçilerinizle içerik etkileşimini en iyi şekilde artıracağınız çalışmadır. Bu bölümden içeriklere yönlendirme yapacağınızdan Sidebar 'a ekleyeceğiniz içeriklere ve linklere dikkat etmelisiniz. Özellikle arama motorlarında yükselmesini düşündüğünüz içeriklere öncelik vermelisiniz ve bu içerikleri belli bir süre sabit olarak Sidebar 'da tutmalısınız.
  • Footer Alanında Link İnşası; Her sayfa altında görülen bu alan anahtar kelime bazlı yapılmalıdır. Özellikle hangi anahtar kelimelerde yükselmeyi planlıyorsanız o kelimeleri footer alanında bulundurmanızda yarar vardır. 

Site Dışı Link İnşası

Site dışı link inşası sitenize gelen linkleri organize etmenizdir. Sitenize gelecek olan her bir link başarı getirmez. Bu anlamda sadece kaliteli ve sitenize referans olabilecek site ve içeriklerden link almaya çalışmalısınız. Bu çalışmalar site içi link inşasından çok daha önemlidir. 

Site dışı link inşasında dikkat edilecek hususlar;

  • Bağlantılarda Çeşitlilik; Link alırken sadece ana sayfaya link almak uzun vadede fayda sağlamaz. Linkleri site içinde dağıtılmasını sağlamalısınız. Yani ana sayfa yanı sıra kategorilerinize, blog sayfalarınıza, haber ve duyurularınıza, içeriklerinize linkler almalısınız.
  • Link Adedi; Dışarıdan gelecek linklerin sayısında oldukça dikkatli olmalısınız. Aşırı yoğun ve fazla adette link gelişi sitenize faydadan çok zarar verebilir. Bu anlamda siteniz spam durumuna düşebilir. Bu duruma düşmemek için link alırken planlı ve programlı hareket etmek, link inşası stratejinizi iyi belirlemeniz gerekmektedir ve bu çalışmayı zamana yaymalısınız.
  • Link Veren Site Kalitesi; Herkese ve her yere link veren, çok fazla link çıkışı bulunan, site otoritesi düşük, ziyaretçisi az sitelerden link almanın bir yararı olmayacağı gibi sizlere zararı da olabilir. Bu anlamda link alacağınız siteyi ve bağlantılarını iyi analiz etmeniz ve buna göre link çalışması yapmanız gerekmektedir.
  • Link Çalışması Planı; Link alımı yaparken bunu bir plan ve strateji ile yapınız. Çok fazla ve belli bir zamana sıkıştırılmış çalışmalardan uzak durunuz. Sadece footer alanından gelen linklerden, ya da yoğun bir şekilde sosyal medya linkleri yerine tanıtım yazıları yazdırarak bu yazılar içinde sitenize linkler alın. Bir önceki link çalışmanız indekslenmeden bir başka link alma çalışmasına girmeyiniz.

Green White SEO olarak SEO çalışmalarımızda oldukça fazla önem verdiğimiz link inşası çalışmalarımızda önemli bir yer edinmektedir. Sitenize sağlayacağımız site içi ve site dışı linkler tamamen profesyonel ekibimizce manüel olarak organize edilmekte ve asla toplu link çıkışı ve alışı yapılmamaktadır. Tüm çalışmalarımızda doğal SEO kriterlerini dikkate almaktayız ve sitenizi kendi sitemiz gibi sahiplenerek, gelebilecek tüm zararları minimize etmeye çalışırken bir yandan da arama motorlarınca referans gösterilen bir site olmasını sağlamaktayız.

Instagram’da görsel, video ve birkaç görselin kaydırılarak görüntülenmesine imkan veren carousel formatı olmak üzere 3 farklı şekilde reklam verilebiliyor. Instagram reklamcılığında deneyim ve uzman ekibimiz ile Instagram reklam çalışmalarınızda sizlere yardımcı olabiliriz.

Sizin Elinizde!

Her şeyde olduğu gibi web sitelerimizin de güncelliğini yitirebileceği ve rakiplerimizin gerisine düşeceği ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak, sitemizi sürekli güncel ve ziyaretçilere her daim kolay ulaşılabilir konumda tutmak tamamen sizin elinizde.

Bizi Takip Edin