facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-icon

Medikal SEO Nedir? Neden Medikal SEO'ya Yatırım Yapmalısınız?

Medikal SEO Nedir? Neden Medikal SEO'ya Yatırım Yapmalısınız?

Tıbbi web sitenizin Google'ın arama sonuçlarının en üstünde görünmesini istiyorsunuz. Neden? Çünkü hastaların yüzde 73'ü bir sağlık pratisyeni bulurken arama motorlarına yöneliyor ve tüketicilerin yüzde 89'u sağlık sorgularını çözmek için arama motoruna yöneliyor. Arama yapanların yüzde 55'i ilk üç girişten birini tıkladığından, hastaneniz veya tedavi merkeziniz ilk üçte değilse, hastaları rakiplerinize kaptırıyorsunuz.

Aması maması yok.

Cevap? Sağlıklı bir tıbbi arama motoru optimizasyonu (SEO) dozu.

Medikal SEO Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, tıbbi SEO, tıbbi web sitenizin arama motoru sıralamalarını artırma sürecidir,  böylece doktorlarınız ve tedavi merkezleriniz, hizmetlerini arayan daha fazla hastaya ulaşabilir.

Neden Medikal SEO'ya Yatırım Yapmalısınız?

Dürüst olalım işleri yapmanın eski yolu uzun zamandır işe yaramadı. Tüketici hizmetlerinin dijital evrimi sayesinde, hastalar yeni hastaneleri, hekimleri ve tedavi merkezlerini çevrimiçi olarak sıklıkla bir mobil cihazdan ararlar. Arama yapanların yüzde 55'i ilk üç organik sonucu geçemeyeceğinden, SEO'ya yatırım yapmıyorsanız, rekabete tıklamalar veriyorsunuz.

Bazı doktorlar, Reklamlarda tıklama başına ödeme (PPC) reklamları almanın yeterli olduğunu düşünüyor. Anlıyoruz, PPC reklamları, zaten zamanınız kısıtlıysa ve 1000 sayfalık zengin içeriği çıkarmak için ihtiyacınız olan şeylere sahip değilseniz, arayanların dikkatini çekmenin harika bir yoludur.

Yanlış bakma şekli bu. SEO yerine PPC reklamları kullanmak, derin bir yaranın üzerine bir yara bandı koymak gibidir. Kısa vadede bazı sorunları çözebilir, ancak sürdürülebilir sonuçlar için başka bir şey bulmanız gerekir. Organik arama sonuçlarında görünmek söz konusu olduğunda, içerik pazarlaması, harcanan fiyat başına ücretli arama reklamlarından üç kat daha fazla potansiyel müşteri elde ediyor.

Sağlık Şirketinizi Google'ın Arama Sonuçlarının En Üst Sırasına Çıkarmak için Medikal SEO Nasıl Kullanılır?

Bazı şeylerin Google'ın arama sonuçlarının en üstünde yer almasının bir nedeni var. Google, arama sorgularına en alakalı bağlantıları ve yanıtları sağlamak için tasarlanmış bir algoritmaya dayalı olarak arama sonuçları çıkarır.  Algoritmaya giren 200'den fazla gerçek sıralama faktörü varken,  genel olarak:

 • Medikal web sitenizin hızlı, güvenli ve mobil uyumlu olması gerekir,
 • Medikal SEO için optimize edilmiş çok sayıda kaliteli içeriğe ihtiyacınız var,
 • Doğru tıbbi anahtar kelimeleri seçmeniz gerekiyor,
 • Web sayfalarınızın tıbbi şemaya ve optimize edilmiş başlık etiketlerine ve meta açıklamalarına ihtiyacı var,
 • Optimize edilmiş görüntülere ve videolara ihtiyacınız var,
 • Sosyal sinyaller, kaliteli geri bağlantılar ve dizin alıntıları gibi çok sayıda site dışı otorite oluşturucuya ihtiyacınız var,
 • Google My Business sayfanızın% 100 doldurulması gerekiyor.

Aşağıda bunların her birini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

 1. TIBBİ WEB SİTENİZİN HIZLI, GÜVENLİ VE MOBİL UYUMLU OLMASI GEREKİYOR

Web sitesi tasarımı mobil uyumlu olmalıdır.

Web sitesi hızı, güvenliği ve mobil uyumluluğun tümü sıralama faktörleridir. Web sitenizin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse, web ziyaretçilerinin çoğu "geri" düğmesine basacaktır. Google bunu biliyor ve hedefleri mutlak en iyi kaynakları sağlamak olduğundan, o üst noktaya yavaş bir web sitesi koymayacaklar.

Öncelikle web sitenizin hızlı olması gerekir. Ne kadar hızlı? Google, iki saniyenin eşik olduğunu söylüyor, ancak yarım saniyenin altını hedefliyorlar. Web sayfası hızı en kritik sıralama faktörü olmasa da, güvenlikle oradadır.

Güvenlik zahmetsizdir. Güvenli (HTTPS) bir web sitesine sahip olmayan bir sağlık hizmeti veya tıbbi şirket iseniz, SEO'dan daha büyük sorunlarınız var ve şu anda bu diğer makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Web sitenizin de mobil uyumlu olması gerekir. "Yakınımdaki estetik cerrah", "doğum doktoru", "cildiye uzmanı" ve "alerji uzmanı" tıbbi anahtar kelimeleri için yapılan son web aramaları her geçen gün artmaktadır.

Bu aramaların her birinin yüzde 70'inden fazlası bir mobil cihazda gerçekleşiyor.

Sadece bu da değil, akıllı telefon sahiplerinin yüzde 62'si cihazlarını sağlık bilgilerini aramak için kullanıyor ve akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 82'si yerel bir tedavi merkezi veya sağlık tesisi ararken bir arama motoru kullanıyor. Google'a göre, akıllı telefon sahiplerinin yüzde 77'si son altı ayda akıllı telefonlarını yerel sağlık hizmetlerini bulmak için kullandı ve yüzde 79'u, kullanımı kolaysa bir mobil siteyi yeniden ziyaret etme ve / veya paylaşma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor.

 1. TIBBİ SEO İÇİN OPTİMİZE EDİLMİŞ KALİTELİ SAĞLIK HİZMETLERİ İÇERİĞİNE İHTİYACINIZ VAR

Web sitenizin yalnızca hızlı, güvenli ve mobil uyumlu olması değil, aynı zamanda SEO için optimize edilmiş kaliteli içerikli sayfalarda da sayfalara sahip olması gerekir.

Kaliteli içerik olarak nitelendirilen nedir? En önemlisi, kaliteli içerik, hedef kitlenizin hayatını daha kolay veya daha iyi hale getirmeye gerçekten yardımcı olan içeriktir. Meslekten olmayanın terimleriyle, hastalarınızın istekleri ve ihtiyaçları tarafından yönlendirilen içeriğe ihtiyacınız var. Her bir tüketicinin tıbbi mikro anları için optimize edilmiş içeriğe  (bloglar, açılış sayfaları, basın bültenleri, e-posta bültenleri, E-kitaplar ve daha fazlası dahil) ve bir içerik dağıtım planına ihtiyacınız olacak.

Google'ın, Arama Kalitesi Yönergelerinde belirtildiği gibi kaliteli içeriği nasıl tanımladığı aşağıda açıklanmıştır:

TEMEL PRENSİPLER

 • Sayfaları arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için yapın.
 • Kullanıcılarınızı aldatmayın.
 • Arama motoru sıralamalarını iyileştirmeyi amaçlayan hilelerden kaçının. İyi bir pratik kural, yaptığınız şeyi sizinle rekabet eden bir web sitesine veya bir Google çalışanına açıklarken rahat olup olmayacağınızdır. Bir başka yararlı test de "Bu, kullanıcılarıma yardımcı olur mu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım? "
 • Web sitenizi benzersiz, değerli veya çekici kılan şeyleri düşünün. Web sitenizin, alanınızdaki diğerlerinden farklı olmasını sağlayın.

ÖZEL YÖNERGELER

Aşağıdaki tekniklerden kaçının:

 • Otomatik olarak oluşturulan içerik
 • Bağlantı şemalarına katılmak
 • Özgün içeriği az olan veya hiç olmayan sayfalar oluşturma
 • Gizleme
 • Gizli yönlendirmeler
 • Gizli metin veya bağlantılar
 • Köprü sayfaları
 • Kopyalanmış içerik
 • Yeterli değer katmadan bağlı kuruluş programlarına katılmak
 • Alakasız anahtar kelimeler içeren sayfaları yükleme
 • Kimlik avı veya virüs, truva atı veya diğer kötü amaçlı yazılım yükleme gibi kötü amaçlı davranışlar içeren sayfalar oluşturma
 • Zengin snippet işaretlemesini kötüye kullanma
 • Google'a otomatik sorgular gönderme

Aşağıdakilere benzer iyi uygulamaları izleyin:

 • Sitenizi saldırıya karşı izleme ve saldırıya uğramış içeriği görünür görünmez kaldırma
 • Sitenizde kullanıcı tarafından oluşturulan spam'ı önleme ve kaldırma

Süper yüksek kaliteli içeriğe odaklanmak için ek bir nedeniniz daha var: tıbbi web sayfaları, Google'ın Paranız Hayatınız sayfaları olarak adlandırdığı sayfalardır. Google, bu sayfaları "kullanıcıların gelecekteki mutluluğunu, sağlığını veya finansal istikrarını potansiyel olarak etkileyebilecek" sayfalar olarak sınıflandırır. Standartlar sizin için daha yüksektir çünkü düşük kaliteli sayfalar aslında tehlikeli olabilir ve istenmeyen tıbbi sonuçlar doğurabilir.

 1. DOĞRU SEKTÖR ANAHTAR KELİMELERİNİ SEÇMENİZ GEREKİR

İçeriğinizi SEO için optimize etmek için, doğru sağlık sektörü anahtar kelimeleri etrafında içerik oluşturmanız gerekir.

Her uzmanlık farklıdır, ancak çoğu hastanın yerel tıbbi hizmetler aradığını düşünürsek, aşağıdaki tıbbi SEO anahtar kelimeleriyle temel bir temel oluşturabilirsiniz (örnek olarak bir alerji uzmanı kullandık):

Alerji uzmanı + şehriniz

Alerjistler + ilçeniz

Alerji uzmanları + şehriniz

Mevsimsel alerjiler + ilçeniz

Alerji ve astım merkezi + şehriniz

Astım tedavisi + şehriniz

Alerji + doktor + şehriniz

Alerji + tedavi + şehir

Ve bunun gibi.

Ancak, anahtar kelimeler uygulamanıza bağlı olarak farklılık gösterir. Kullanılacak iyi bir anahtar kelime planlama aracı, Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısı'dır.

 1. WEB SİTENİZİN TIBBİ ŞEMAYA VE OPTİMİZE EDİLMİŞ BAŞLIK ETİKETLERİNE VE META AÇIKLAMALARA İHTİYACI VAR

Önemli bir sıralama sinyali, bir web sayfasının başlık etiketidir. Eskiden meta açıklama daha fazla ağırlığa sahipken, artık içeriğe göre otomatik meta açıklamaları yayıyor. Yine de her iki bölümü de doldurmak gerekiyor.

Web sitenizde şema işaretlemesine sahip olmak, sitenizin otomatik olarak Google'ın tepesine çıkacağı anlamına gelmezken, arama motorlarının yorumlamasını kolaylaştırarak arama sonuçlarına dahil edilme olasılığını artırır.

 1. OPTİMİZE EDİLMİŞ GÖRÜNTÜLERE VE SAĞLIK HİZMETİ VİDEOLARINA İHTİYACINIZ VAR

Video pazarlama, içerik tüketmenin en popüler yollarından biri haline geliyor. Sonuç olarak, içinde video bulunan web sayfaları genellikle SERP'lerden gelen organik trafikte yüzde 157 artış yaşıyor. Sadece bu da değil, bir videonun tek başına Google'ın ilk sayfasında görünme olasılığı geleneksel web sayfalarına göre 50 kat daha fazladır.

 1. SİTE DIŞI YETKİ OLUŞTURMANIZ GEREKİR

Google'ın sıralama faktörlerinden birinin, web sitenize geri dönen bağlantılar gibi site dışı göstergeler olduğunu biliyor muydunuz? Google, her türlü site dışı yetkiyi onay rozetleri olarak görür. Bu "rozetler" sitenize, dizin listelerinize ve hatta sosyal medya profillerine geri bağlantılar olabilir (evet, sosyal medya SEO'yu etkiler).

Aslında, sosyal medya SEO önceliklerinizden biri olmalıdır: Tüketicilerin yüzde 41'i  sosyal medyada bulunan içeriğin hastane veya tedavi merkezi seçimlerini muhtemelen etkileyeceğini söylüyor ve sosyal medyada sağlık bilgilerini görüntüleyen bireylerin yüzde 42'si sağlığa bakıyor. ilgili tüketici incelemeleri.

 1. TAMAMLANMIŞ BİR GOOGLE MY BUSİNESS (GMB) SAYFASINA İHTİYACINIZ VAR

Biz site dışı yetkilendirme konusundayken, rekabetçi bir Google My Business sayfasına ihtiyacınız var. Modern hastalar eve yakın sağlık hizmetleri istiyor ve "yakınımdaki" ifadesini içeren aramalar 2015'ten bu yana iki katına çıktı. Ancak yerel hastaların sizi bulması için Google'ın yerel paketinde görünmeniz gerekir. Yerel paket nedir? Organik arama sonuçlarının üzerinde görünen 4-5 işletme girişinden oluşan bir gruptur. Mobil cihazlarda, arama yapanların aşağı kaydırmadan gördükleri tek şey budur.

Google'ın yerel paketindeki bilgiler birkaç yerden, ancak öncelikle Google My Business sayfanızdan alınır. Bunu okuduktan hemen sonra yaptığınız ilk şeylerden biri, aşağıdakilerin doldurulduğundan emin olmak için kendi GMB listenizi kontrol etmektir:

Şirketinizin kategorileri  (yukarıda, ortalama inceleme derecelendirmesinin hemen altında "doktor" veya "alerjist" yazdığını görebilirsiniz. Bu, GMB'nin içindeki bir özelliktir ve arama yapanların belirli ihtiyaçları bulmalarına yardımcı olur)

Ana telefon numaranız

Şirketinizin açıklaması

Çalışma saatleriniz

Adresiniz veya hizmet bölgeniz

Yorumlar

Son Teşhis: Daha İyi Google Sıralaması ve Daha Fazla Hasta İstiyorsanız, Sağlıklı Bir Medikal SEO Stratejisine İhtiyacınız Var

Tıbbi tesisinizi veya sağlık hizmetleri işinizi Google'ın arama sonuçlarının en üstüne taşımanın anahtarının SEO olduğunu anlamak Einstein'ı gerektirmez. Ancak SEO, her duruma uyan tek bir çözüm türü değildir. Resmin tamamını görmek için tam bir tanıya ihtiyacınız var. Bu yüzden SEO yolculuğunuza dijital rekabet analizi ile başlamanızı tavsiye ederiz. İnternetteki varlığınızı en iyi rakiplerinizin web varlıkları ile karşılaştıracak ve kaçırdığınız fırsatları ve dijital pazarlama önceliklerinizin nerede olması gerektiğini anlayacaktır.

Medikal SEO hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hastanenizi veya tedavi merkezinizi yeni endüstri liderine dönüştürmenize yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz!

 

Sizin Elinizde!

Her şeyde olduğu gibi web sitelerimizin de güncelliğini yitirebileceği ve rakiplerimizin gerisine düşeceği ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak, sitemizi sürekli güncel ve ziyaretçilere her daim kolay ulaşılabilir konumda tutmak tamamen sizin elinizde.

Bizi Takip Edin